WinUAE - Amiga na naszym PC.


Uruchamiamy gry z Amigi.

Gry dla komputerów Amiga będziemy uruchamiać za pomocą emulatora WinUAE. Jest to darmowy program, który możecie pobrać ze strony twórców programu (link pod artykułem). Po uruchomieniu programu, powita nas okienko z głównymi ustawieniami systemu tj. jaki model Amigi chcemy emulować:

winUae predefiniowane ustawienia

Na czerwono zaznaczono listę z predefiniowanymi ustawieniami Amigi

Aby uruchomić grę z Amigi, należy zaopatrzyć się w odpowiedni plik romu. Niestety, romy Kickstart'u (Amiga ROM), są chronione prawem autorskim, więc musimy we własnym zakresie ich poszukać. Jeżeli nie znajdziesz oryginalnych ROM'ów - nie przejmuj się. W pakiecie z emulatorem dostaniesz AROS'a - jest to darmowa wersja ROM'u Amigi. Nie jest w 100% tak szybki i zgodny z oryginalnymi wersjami Kickstartów Amigi, jednak (w większości) do naszych zastosowań wystarczy.

winuae wybór ROM'u

Na czerwono zaznaczono listę z podświetlonym AROS'em

Ustawiliśmy podstawowe parametry systemu, możemy zatem uruchamiać gry z komputerów Amiga. W emulatorze WinUAE, grę uruchamiamy poprzez przeciągnięcie jej ikony na emulator. Należy pamiętać, żeby wcześniej ustawić jakikolwiek rom w zakładce 'ROM'. W innym wypadku Amiga nie wystartuje.
Warto pamiętać o przycisku F12, w czasie działania emulatora będziemy mogli zmienić 'dyskietkę'.
Aby uruchomić grę Amigową, musimy umieścić dystkietkę w stacji. Jak wiadomo, nie jest to fizyczna dystkietka tylko plik w formacie ADF lub ZIP (nie musicie rozpakowywać aby uruchomić - WinUAE bardzo dobrze sobie radzi z plikami spakowanymi).
Gry możemy uruchomić na dwa sposoby:
  • Przeciągamy interesującą nas grę na działający emulator (w miejsce pola edycyjnego stacji dystkietek - zob. screen poniżej poz. nr 1).
  • Wybieramy zakładkę 'Floppy drives', naciskamy przycisk z 'trzema kropkami' i wybieramy interesującą nas grę.
WinUAE wybór gry

Na czerwono zaznaczono stacje dyskietek (1.) oraz możliwość stawienia prędkości stacji (2.)

W tej zakładce możemy ustawić więcej niż jedną stację dyskietek. Na obrazku powyżej nr 2. zaznaczono możliwość ustawienia szybkości działania stacji dyskietek - chcesz szybciej cieszyć się grą - ustaw max.Strona domowa emulatora WinUAE.

Jeżeli link podany powyżej nie działa, WinUAE w wersji 3.4.0 możecie pobrać klikając w odpowiedni przycisk (wersja 32 lub 64 bitowa):
wersja 32bit    wersja 64bit