Gramy na komputerze Apple 68k

edytowano kwiecień 2017 w Basilisk II
Basilisk II, to odmiana (a raczej podstawa powstania Sheep Shaver). Emulator pozwala uruchomić gry przeznaczone dla komputerów wyposażonych w procesor rodziny Motorola 68k. 
Konfiguracja jak i uruchomienie systemu odbywa się podobnie do Sheep Shaver. 

Pierwsze kroki:
Do uruchomienia klasycznego Macintosha 68k, potrzebne nam będą:
  • Basilisk II (już wspomniany wcześniej) z nakładką graficzną GUI do konfiguracji. Pakiet do pobrania na końcu artykułu.
  • ROM (będzimy używać załączonego do pakietu Basilisk II)
  • system operacyjny OS7 (ver. 7.5.3).
Do celów edukacyjnych na końcu artykułu znajdziecie link do preinstalowanego systemu OS7 z wszystkimi potrzebnymi programami do uruchomienia gier zamieszczonych na stronie 16bit.pl. 
Ważna informacja. Apple udostępniło system OS7. Zatem całkiem legalnie możemy z niego korzystać.

Zaczynamy.


Uruchom emulator Basilisk II GUI. W oknie, które się pojawi po uruchomieniu programu, wybierz napędy (Volumes) jakie chcesz używać w Mac'u (zaznaczono na czerwono na rysunku). Tutaj ważna uwaga - plik z systemem musi znajdować się na pierwszej pozycji (jeżeli będziesz korzystał z naszego pliku os7.dsk to ten plik umieść na początku listy). Jeżeli chcesz mieć więcej dysków, możesz stworzyć takie napędy (przycisk Create). Zalecamy stworzenie dysku o pojemności odpowiednio dużej jeżeli chcecie zainstalować więcej gier i programów. Basilisk II (podobnie do Sheep Shaver) umożliwia podłączenie dysków komputera Hosta.


Na czerwono zaznaczono okno w którym ustawisz napędy dla naszego Mac'a.
Następnym krokiem, będzie konfiguracja pamięci operacyjnej RAM oraz wskazanie pliku ROM'u Macintosha (na rysunku poniźej zaznaczono na czerwono). Poza tym, w tym oknie możesz ustawić ilość pamięci RAM, model komputera oraz w jaki procesor będzie wyposażony nasz
okno z ustawieniami ROM'u, pamięci RAM oraz modelu komputeraPlik ROM'u wskaż ten zawarty w pakiecie z emulatorem Basilisk II.

Teraz możemy uruchomić Emulator. Jeżeli wszystko dobrze poustawialiśmy po chwili powinien pojawić się ekran z gotowym do pracy systemem OS7 (rys. poniżej).

[align=left]system OS7, w pełnej okazałości


Jak uruchamiać gry?


Na naszych stronach znajdziecie dwa rodzaje plików dla Macintosha - .sit oraz .toast. 
Pierwszy z nich (.sit), są to pliki skompresowane programem StuffIt. Dwuklikiem wypakujecie te pliki. Tutaj jedna uwaga: w pierwszej kolejności skopiuj ten plik na dysk systemowy Mac'a. (StuffIt jest już presintalowany na naszym dysku os7dsk).
Plik Toast, nie raczej nie będą wykorzystywane w tym środowisku.

Koniec.

Teraz możemy już zagrać w Gobliiins, Flashback, Another World oraz wiele więcej tytułów.

Masz pytania? Pisz w tym wątku.

Pliki do pobrania:
Basilisk II dla Windows
Basilisk II dla macOS
Obraz dysku os7

Uwagi:
Jeżeli nie uda ci się wypakować plików .sit poprzez preinstalowany StuffIt 4.0. Zainstaluj nowszą wersję (np. 5.5, do pobrania na końcu postu).
Jak zainstalować wersję 5.5? Uruchom Basilisk II GUI. Dodaj jako kolejny napęd (Volumes) plik, który pobierzesz poniżej. Uruchom emulator. Na biurku pojawi się nowy dysk z instalką StuffIt. Uruchom instalację. Od teraz masz nowszą wersję StuffIt.

Pliki do pobrania:
StuffIt Expander 5.5

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.