Sheep Shaver. Instalacja i konfiguracja.

edytowano kwiecień 2017 w Sheep Shaver
Klasyczne Maki (Macintoshe), to komputery zbudowane na procesorach MC68xxx i PPC. Macintoshe pracowały w środowisku operacyjnym dedykowanym dla tych komputerów w wersjach od OS6 do OS9. Produkcję klasycznych Mac'ów zakończono w okolicach 2002 roku. Teraz możemy cieszyć się starym dobrym jabłkiem na najnowszych komputerach z zainstalowanym emulatorem Sheep Shaver. 

Pierwsze kroki:
Do uruchomienia klasycznego Macintosha, potrzebne nam będą:
- Sheep Shaver (już wspomniany wcześniej) z nakładką graficzną GUI do konfiguracji. Pakiet do pobrania na końcu artykułu
- ROM (będzimy używać newwrold86.rom) (w pakiecie z Sheep Shaver - na końcu artykułu).
- oryginalna płyta z instalką systemu OS9 (może być obraz tej płyty)

Do celów edukacyjnych na końcu artykułu znajdziecie link do preinstalowanego systemu OS9 z wszystkimi potrzebnymi programami do uruchomienia gier zamieszczonych na tej stronie.

Uwaga. Pamiętaj, jeżeli podoba ci się OS9 i chciałbyś dłużej z niego korzystać - musisz kupić stary komputer Macintosh z tym systemem. Na naszych stronach chcemy wam przybliżyć ten system oraz zaprezentować gry w jakie można było zagrać w latach 90 i na początku lat 2000 na wspomnianym sprzęcie.

Zaczynamy.

Uruchom emulator Sheep Shaver GUI. W oknie, które się pojawi po uruchomieniu programu, wybierz napędy (Volumes) jakie chcesz używać w Mac'u (poz. 1. na rysunku). Tutaj ważna uwaga - plik z systemem musi znajdować się na pierwszej pozycji (jeżeli będziesz korzystał z naszego pliku os9.img to ten plik umieść na początku listy). Jeżeli chcesz mieć więcej dysków, możesz stworzyć takie napędy (poz. 2. na rysunku). Zalecamy stworzenie dysku o pojemności odpowiednio dużej jeżeli chcecie zagrać np. w Railroad Tycoon, Diablo lub/i Age of Empires. Na systemowy niewiele gier zainstalujesz. Sheep Shaver umożliwia podłączenie dysków komputera Hosta (na rysunku, poz. 3.). Nie jest opcją wymaganą, ale dobrze mieć dostęp do plików z systemu macierzystego.
W oknie Volumes dodajesz również pliki obrazów ISO. Jeżeli masz gry w takim formacie, musisz je tutaj dodać zanim uruchomisz Mac'a. 

Na czerwono zaznaczono operacje wykonane przedstawione w opisie powyżej.

Następnym krokiem, będzie konfiguracja pamięci operacyjnej RAM oraz wskazanie pliku ROM'u Macintosha. W tym celu, wybierz zakładkę Memory/JIT. Na rysunku zaznaczono które opcje musisz zmienić. 

Na czerwono zaznaczono co należy zmienić w ustawieniach

Zalecamy ustawienie pamięci operacyjnej na 1024Mb. Plik romu - wskaż newworld86.rom, który ściągnąłeś z paczką Shape Shaver. Teraz możemy uruchomić emulator. Jeżeli wszystko dobrze poustawialiśmy, zobaczymy uruchomiony system operacyjny OS9. 
OS9 uruchomiony na emulatorze Sheep Shaver

Jak uruchamiać gry?

Na naszych stronach znajdziecie dwa rodzaje plików dla Macintosha - .sit oraz .toast.
Pierwszy z nich (.sit), są to pliki skompresowane programem StuffIt. Dwuklikiem wypakujecie te pliki. Tutaj jedna uwaga: w pierwszej kolejności skopiuj ten plik ns dysk systemowy Mac'a. 
Drugi typ pliku (.toast), jest obrazem płyty CD/DVD. Aby uruchomić taką grę musicie zainstalować ją na dysku OS9. W pierwszej kolejności skopiuj plik na dysk OS9. Następnie uruchom program Toast (jeżeli uruchomiliście system z przygotowanym przez nas os9.img, znajdziecie go na pulpicie). 
Program Toast dla systemu OS9

Teraz wybierz obraz dysku (na rysunku pokazano strzałką menu z którego wybierzesz odpowiednią opcję). 

Toast wybór obrazu dysku

Ostatnim krokiem będzie zainstalowanie wybranego programu. 

Ostatni krok - instalacja wybranego programu

Koniec.

Wszystkie pliki pobierzecie stąd: http://16bit.pl/emulatory.php#sheepshaver (na końcu artykułu)

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.