Konfiguracja WinUAE

Gry dla komputerów Amiga będziemy uruchamiać za pomocą emulatora WinUAE. Jest to darmowy program, który możecie pobrać ze strony twórców programu stąd. Po uruchomieniu programu, powita nas okienko z głównymi ustawieniami systemu tj. jaki model Amigi chcemy emulować: 

Na czerwono zaznaczono listę z predefiniowanymi ustawieniami Amigi

Aby uruchomić grę z Amigi, należy zaopatrzyć się w odpowiedni plik romu. Niestety, romy Kickstart'u (Amiga ROM), są chronione prawem autorskim, więc musimy we własnym zakresie ich poszukać. Jeżeli nie znajdziesz oryginalnych ROM'ów - nie przejmuj się. W pakiecie z emulatorem dostaniesz AROS'a - jest to darmowa wersja ROM'u Amigi. Nie jest w 100% tak szybki i zgodny z oryginalnymi wersjami Kickstartów Amigi, jednak (w większości) do naszych zastosowań wystarczy. 

Na czerwono zaznaczono listę z podświetlonym AROS'em

Ustawiliśmy podstawowe parametry systemu, możemy zatem uruchamiać gry z komputerów Amiga. W emulatorze WinUAE, grę uruchamiamy poprzez przeciągnięcie jej ikony na emulator. Należy pamiętać, żeby wcześniej ustawić jakikolwiek rom w zakładce 'ROM'. W innym wypadku Amiga nie wystartuje. 
Warto pamiętać o przycisku F12, w czasie działania emulatora będziemy mogli zmienić 'dyskietkę'. 
Aby uruchomić grę Amigową, musimy umieścić dystkietkę w stacji. Jak wiadomo, nie jest to fizyczna dystkietka tylko plik w formacie ADF lub ZIP (nie musicie rozpakowywać aby uruchomić - WinUAE bardzo dobrze sobie radzi z plikami spakowanymi). 

Gry możemy uruchomić na dwa sposoby:
- Przeciągamy interesującą nas grę na działający emulator (w miejsce pola edycyjnego stacji dystkietek - zob. screen poniżej poz. nr 1).
- Wybieramy zakładkę 'Floppy drives', naciskamy przycisk z 'trzema kropkami' i wybieramy interesującą nas grę.


Na czerwono zaznaczono stacje dyskietek (1.) oraz możliwość stawienia prędkości stacji (2.)
W tej zakładce możemy ustawić więcej niż jedną stację dyskietek. Na obrazku powyżej nr 2. zaznaczono możliwość ustawienia szybkości działania stacji dyskietek - chcesz szybciej cieszyć się grą - ustaw max. 

Emulator WinUAE pobierzecie stąd: http://www.winuae.net/download/
lub z  http://16bit.pl/emulatory.php#winuae (link na końcu artykułu)

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.