Emulatory. Jak uruchomić gry.


DosBox. Czyli jak uruchomić stare gry z komputerów PC.

Większość gier dla starych komputerów osobistych uruchomimy za pomocą programu DosBox. Jest to darmowy program i możemy korzystać z niego bez limitów czasowych. Możemy go ściągnąć ze strony autorów programu stąd. Uruchomienie gry jest bardzo proste. Wystarczy przeciągnąć odpowiedni plik na skrót programu DosBox i już po chwili pojawi się właściwy program. Gry dla PC, przeważnie uruchamiamy poprzez plik EXE, jeżeli będą wyjątki, napiszemy o tym przy odpowiedniej grze. Ta wiedza wystarczy do uruchomienia starych gier. Nie będziemy wnikać w szczegóły konfiguracji.

Jeżeli link powyżej nie działa, program DOSBox możecie pobrać z naszych stron:
Windows    macOS (Universal)

Pytania i uwagi możecie zgłaszać na naszym forum w dziale DOSBox.WinUAE. Gry z komputerów Amiga na naszym PC.

Gry dla komputerów Amiga będziemy uruchamiać za pomocą emulatora WinUAE. Jest to darmowy program, który możecie pobrać ze strony twórców programu stąd. Po uruchomieniu programu, powita nas okienko z głównymi ustawieniami systemu tj. jaki model Amigi chcemy emulować:

winUae predefiniowane ustawienia

Na czerwono zaznaczono listę z predefiniowanymi ustawieniami Amigi

Aby uruchomić grę z Amigi, należy zaopatrzyć się w odpowiedni plik romu. Niestety, romy Kickstart'u (Amiga ROM), są chronione prawem autorskim, więc musimy we własnym zakresie ich poszukać. Jeżeli nie znajdziesz oryginalnych ROM'ów - nie przejmuj się. W pakiecie z emulatorem dostaniesz AROS'a - jest to darmowa wersja ROM'u Amigi. Nie jest w 100% tak szybki i zgodny z oryginalnymi wersjami Kickstartów Amigi, jednak (w większości) do naszych zastosowań wystarczy.

winuae wybór ROM'u

Na czerwono zaznaczono listę z podświetlonym AROS'em

Ustawiliśmy podstawowe parametry systemu, możemy zatem uruchamiać gry z komputerów Amiga. W emulatorze WinUAE, grę uruchamiamy poprzez przeciągnięcie jej ikony na emulator. Należy pamiętać, żeby wcześniej ustawić jakikolwiek rom w zakładce 'ROM'. W innym wypadku Amiga nie wystartuje.
Warto pamiętać o przycisku F12, w czasie działania emulatora będziemy mogli zmienić 'dyskietkę'.
Aby uruchomić grę Amigową, musimy umieścić dystkietkę w stacji. Jak wiadomo, nie jest to fizyczna dystkietka tylko plik w formacie ADF lub ZIP (nie musicie rozpakowywać aby uruchomić - WinUAE bardzo dobrze sobie radzi z plikami spakowanymi).
Gry możemy uruchomić na dwa sposoby:
  • Przeciągamy interesującą nas grę na działający emulator (w miejsce pola edycyjnego stacji dystkietek - zob. screen poniżej poz. nr 1).
  • Wybieramy zakładkę 'Floppy drives', naciskamy przycisk z 'trzema kropkami' i wybieramy interesującą nas grę.
WinUAE wybór gry

Na czerwono zaznaczono stacje dyskietek (1.) oraz możliwość stawienia prędkości stacji (2.)

W tej zakładce możemy ustawić więcej niż jedną stację dyskietek. Na obrazku powyżej nr 2. zaznaczono możliwość ustawienia szybkości działania stacji dyskietek - chcesz szybciej cieszyć się grą - ustaw max.

Jeżeli link podany powyżej nie działa, WinUAE w wersji 3.4.0 możecie pobrać klikając w odpowiedni przycisk (wersja 32 lub 64 bitowa):
wersja 32bit    wersja 64bit

Pytania i uwagi możecie zgłaszać na naszym forum w dziale WinUAE.

Sheep Shaver. Gramy na klasycznym Mac'u.

Klasyczne Maki (Macintoshe), to komputery zbudowane na procesorach MC68xxx i PPC. Macintoshe pracowały w środowisku operacyjnym dedykowanym dla tych komputerów w wersjach od OS6 do OS9. Produkcję klasycznych Mac'ów zakończono w okolicach 2002 roku. Teraz możemy cieszyć się starym dobrym jabłkiem na najnowszych komputerach z zainstalowanym emulatorem Sheep Shaver.

Pierwsze kroki:
Do uruchomienia klasycznego Macintosha, potrzebne nam będą:
  • Sheep Shaver (już wspomniany wcześniej) z nakładką graficzną GUI do konfiguracji. Pakiet do pobrania na końcu artykułu.
  • ROM (będzimy używać newwrold86.rom) (w pakiecie z Sheep Shaver - na końcu artykułu).
  • oryginalna płyta z instalką systemu OS9 (może być obraz tej płyty).
Do celów edukacyjnych na końcu artykułu znajdziecie link do preinstalowanego systemu OS9 z wszystkimi potrzebnymi programami do uruchomienia gier zamieszczonych na tej stronie.
Uwaga. Pamiętaj, jeżeli podoba ci się OS9 i chciałbyś dłużej z niego korzystać - musisz kupić stary komputer Macintosh z tym systemem. Na naszych stronach chcemy wam przybliżyć ten system oraz zaprezentować gry w jakie można było zagrać w latach 90 i na początku lat 2000 na wspomnianym sprzęcie.

Zaczynamy.
Uruchom emulator Sheep Shaver GUI. W oknie, które się pojawi po uruchomieniu programu, wybierz napędy (Volumes) jakie chcesz używać w Mac'u (poz. 1. na rysunku). Tutaj ważna uwaga - plik z systemem musi znajdować się na pierwszej pozycji (jeżeli będziesz korzystał z naszego pliku os9.img to ten plik umieść na początku listy). Jeżeli chcesz mieć więcej dysków, możesz stworzyć takie napędy (poz. 2. na rysunku). Zalecamy stworzenie dysku o pojemności odpowiednio dużej jeżeli chcecie zagrać np. w Railroad Tycoon, Diablo lub/i Age of Empires. Na systemowy niewiele gier zainstalujesz. Sheep Shaver umożliwia podłączenie dysków komputera Hosta (na rysunku, poz. 3.). Nie jest opcją wymaganą, ale dobrze mieć dostęp do plików z systemu macierzystego.
W oknie Volumes dodajesz również pliki obrazów ISO. Jeżeli masz gry w takim formacie, musisz je tutaj dodać zanim uruchomisz Mac'a.

Na czerwono zaznaczono operacje wykonane przedstawione w opisie powyżej.


Następnym krokiem, będzie konfiguracja pamięci operacyjnej RAM oraz wskazanie pliku ROM'u Macintosha. W tym celu, wybierz zakładkę Memory/JIT. Na rysunku zaznaczono które opcje musisz zmienić.

Na czerwono zaznaczono co należy zmienić w ustawieniach


Zalecamy ustawienie pamięci operacyjnej na 1024Mb. Plik romu - wskaż newworld86.rom, który ściągnąłeś z paczką Shape Shaver. Teraz możemy uruchomić emulator. Jeżeli wszystko dobrze poustawialiśmy, zobaczymy uruchomiony system operacyjny OS9.

OS9 uruchomiony na emulatorze Sheep Shaver


Jak uruchamiać gry?
Na naszych stronach znajdziecie dwa rodzaje plików dla Macintosha - .sit oraz .toast.
Pierwszy z nich (.sit), są to pliki skompresowane programem StuffIt. Dwuklikiem wypakujecie te pliki. Tutaj jedna uwaga: w pierwszej kolejności skopiuj ten plik ns dysk systemowy Mac'a.
Drugi typ pliku (.toast), jest obrazem płyty CD/DVD. Aby uruchomić taką grę musicie zainstalować ją na dysku OS9. W pierwszej kolejności skopiuj plik na dysk OS9. Następnie uruchom program Toast (jeżeli uruchomiliście system z przygotowanym przez nas os9.img, znajdziecie go na pulpicie).

Program Toast dla systemu OS9


Teraz wybierz obraz dysku (na rysunku pokazano strzałką menu z którego wybierzesz odpowiednią opcję).

Toast wybór obrazu dysku


Ostatnim krokiem będzie zainstalowanie wybranego programu.

Ostatni krok - instalacja wybranego programu


Koniec.
Pytania i uwagi możecie zgłaszać na naszym forum w dziale Sheep Shaver.

Poniżej znajdziesz wsponiane na początku pliki do pobrania:
Sheep Shaver dla Windows    OS9 obraz systemu


Napisz komentarz

kolor trawy?

Komentarze